KIS ~ e-brošura br. 14/'04

Hoće li klinci neskloni čitanju posegnuti za knjigom tražeći riješenje za problem s kojim su se suočili igrajući računalne igre? Možda. Kad se može knjige popularizirati snimanjem filmova, zašto onda ne i stvaranjem računalnih igrica. Možete li zamisliti "Glembajeve" koje igra vaš klinac ganjajući na PS2 neku bujnu plavušu nalik na Angelinu Jolie sa škarama u ruci? Ili kako njegov računalni alter ego na ekranu igre "Kiklop" zaobilazi prilike za dobar obrok, jer želi izbjeći vojnu obvezu?
Dok to pokušavate zamisliti, i domislite se koju biste domaću knjigu voljeli vidjeti u računalnoj verziji, pogledajmo što nam je donio protekli tjedan knjige i nakladništva.
Nakon što je vrhnje pokupila u Hrvatskoj, Rudanica očigledno isto pokušava i van granica male naše. Za početak u, još manjoj, deželi. Dotle, njezin antipod u Italiji, Oriana Fallaci ponovo u središtu medijske pažnje s novim skandalom.
Imate li manje od trideset i dvije godine, prevoditelj ste ili autor, te želite provesti tri mjeseca u Poljskoj? Vjerovali ili ne, ima jedan natječaj baš za takve! A, usput, provjerite i kakve to stipendije dodijeljuje Londonski sajam knjiga. Barem da znate za dogodine.
Je li "Lolita" plagijat? Je li vas Jutarnji nasamario, kao i Nabokov njih, i još koju stotinu milijuna čitatelja? Nećete lako doznati odgovore na ta pitanja. Ali, do pred neki dan nitko se to nije ni pitao, a sad...
Drakulićkina knjiga prikazana u Guardianu. Nijemci na vrlo elegantan način proslavljaju UNESCO-v dan knjige. Što je to "Passa Porta" i što će to u Bruxellesu?
Nedavno objavljen još jedan prilog za zadovoljavanje velike britanske nedoumice: Je li Virginija Woolf imala veliki nos ili ne?
Projekt Web marketa donosi prve rezultate. A, kakvi su rezultati europskog nakladništva, to je EU naumila doznati angažirajući finske i britanske konzultante za izradu studije konkurentnosti europskog nakladništva.
Dubravka Sesar i Dušan Karpatsky predstavili "Zlatnu knjigu češkog pjesništva" u Češkom parlamentu.
Žiri za dodjelu Pulitzera je ove godine bio osobito osjetljiv na knjige koje su dugo pisane. Montreal je Svjetski grad knjige 2005. Nama za utjehu izašao je "Leksikon svjetske književnosti - djela" u izdanju Školske knjige.
Dodijeljeni British Book Awards. Među pobjednicima Lynn Truss, Mark Haddon i David Beckham.
Pronađen nestali zrakoplov Saint - Exuperyja. Ali, zna se i gdje je Vesna Parun, pa joj to u njezinoj nevolji svejedno ne pomaže.
U Danskoj opada prodaja knjiga, i to neravnomjerno. Te zadnja prošlotjedna vijest: objavljena je nedavno otkrivena priča Rudyarda Kiplinga.

v:vijesti


Romani Agathe Christie prilagođeni kompjuterskoj generaciji

Zaljubljenici u detektivske romane napokon dobivaju priliku sami postati istražiteljima poput velikog Poirota ili gospođice Marple...

Neki će se, naime, od najpoznatijih, sada već klasičnih, romana Agathe Christie prenijeti u drugi medij – onaj kompjuterski, točnije u kompjuterske igrice.
Serija od pet različitih igrica temelji se na romanima koje je napisala ova najpoznatija spisateljica krimića.
Unuk spisateljice Christie, Matthew Prichard, izjavio je kako je osobno odobrio da se rad njegove bake adaptira za CD-ROM kompjutorske igrice.
"Moja je baka uvijek htjela isprobavati nove i moderne načine na koje bi doprla do ljudi koji su uživali u njenom radu", izjavio je Prichard. "Prilagođavanje njezinih priča u PC igre omogućuje nam da predstavimo njene klasične romane nekoj potpuno novoj publici, a i time idemo u korak s vremenima koja će tek doći."
Priče će inače adaptirati Chorion, organizacija koja može birati između više od sedamdeset i devet različitih romana i kratkih priča afirmiranih autora, u cilju prilagođavanja za PC igrice.
U svijetu je do sada prodano više od dvije milijarde romana Agathe Christie. Po prodanosti je ova autorica na visokom trećem mjestu – pretekli su je jedino Shakespeare i Biblija.
Rođena 1890. u Engleskoj, gospođa je Christie podučavana kod kuće, a pisati je počela dok je kao medicinska sestra radila za vrijeme Prvog svjetskog rata.
Njezin debi roman iz 1920. – "The Mysterious Affair at Styles" u svijet književnosti uveo je lik ekscentričnog malog Belgijanca – Herculea Poirota.
Christie je svoju karijeru završila iste godine kada je i umrla – 1976., kada izlazi njen zadnji roman, "Sleeping Murder", s još jednim slavnim likom, Miss Jane Marple u glavnoj ulozi.
Chorion je već preuzeo na sebe i ponovno izdavanje knjiga Agathe Christie, dajući im nov i obnovljen, svjež izgled, kako bi ih približio današnjem čitatelju.

Vaše mišljenje?


Vedrana Rudan osvaja i inozemstvo
Roman "Uho, grlo, nož" objavljen je u Sloveniji, a autorica je primila ponude od zainteresiranih izdavača i iz Italije i Mađarske...>>>

Fallaci opet izaziva kontroverze
Nova knjiga talijanske novinarke i književnice Oriane Fallaci, koja će se danas pojaviti u knjižarama, već izaziva oštre političke polemike...>>>

Stipendija, stipendija
Javite se, hrvatski prevoditelji i autori. Tri mjeseca besplatnog boravka u Poljskoj, a nešto i naučite...>>>

Meksikanac dobitnik nagrade za mlade izdavače
I Britanci se trude privući mladež nakladničkoj industriji...>>>

Da li je "Lolita" plagijat?
U svijetu jača uvjerenje da je Nabokov zaplet svog najpoznatijeg romana prepisao od jednog njemačkog novinara, vatrenog Hitlerovog obožavatelja...>>>

Strani mediji - "Drakulić pokazuje popriličnu moralnu hrabrost"
Slavenka Drakulić, "Hrvatica koja danas živi u egzilu u Švedskoj", pokazuje popriličnu moralnu hrabrost dok kroz svoju knjigu "Oni ne bi ni mrava zgazili" oživljuje strahote rata iz razdoblja raspada Jugoslavije, konstatira The Guardian...>>>

Njemački knjižari prigodno obilježavaju UNESCO-ov Svjetski dan knjige
Pod nazivom "Reading Heads 2004. – My No. 1" knjižare širom Njemačke obilježavaju UNESCO-ov Svjetski dan knjige...>>>

Otvara se međunarodni književni centar
"Passa Porta" ime je međunarodnog književnog centra, koji bi se u Bruxsellesu trebao otvoriti početkom listopada ove godine...>>>

Romani Agathe Christie prilagođeni kompjuterskoj generaciji
Zaljubljenici u detektivske romane napokon dobivaju priliku sami postati istražiteljima poput velikog Poirota ili gospođice Marple...>>>

Otkriven portret Virginije Woolf
Dugo izgubljeni portret mirne i vesele (i relativno kratkoga nosa) Virginije Woolf, koji je nacrtala njena sestra Vanessa Bell, (ponovo je) otkriven nakon sedamdeset godina...>>>

Uspjeh Web Marketa
Mislav Pasini prvi je autor s Web Marketa koji je pronašao izdavača...>>>

Europa ispituje kakva je konkurentnost nakladika, a osobito na malim jezicima
Studije "Publishing Market Watch: A study into Competitiveness in the European Publishing Industry" provedena je, između ostalog, kako bi pomogla u zaštićivanju kulturalne raznolikosti i zaštićivanju malih jezičnih grupa...>>>

Češki uglednici oduševljeni "Zlatnom knjigom češkog pjesništva"
Knjiga je predstavljena u češkom Parlamentu, a prevoditeljica je Dubravka Sesar okićena odličjem širenja češke kulture u svijetu "Artis bohemiae emicis"...>>>

Dodjeljene Pulitzerove nagrade
Formula za uspjeh knjige? Morate je pisati više od deset godina...>>>

Montreal proglašen Svjetskim gradom knjige 2005.
Kanadska je prijestolnica sa svojim odličnim programom u utrci za UNESCO-ov Svjetski grad knjige 2005. pobijedila španjolsku Barcelonu i talijanski Torino...>>>

Predstavljen novi Leksikon svjetske književnosti
Školska knjiga predstavila je "Leksikon svjetske književnosti - djela", koji obuhvaća čak tisuću i sto naslova iz osamdesetak nacionalnih korpusa...>>>

Beckham osvojio specijalnu književnu nagradu
Nogometaš je osvojio specijalnu nagradu British Book Awarda za najprodavaniju biografiju svih vremena...>>>

Pronađeni ostaci zrakoplova pisca Saint – Exuperyja
Francuska je ronilačka ekipa otkrila ostatke aviona kojim je pilotirao autor "Malog princa", gotovo šezdeset godina nakon što je nestao iznad valova Mediterana...>>>

Spasimo Vesnu Parun
"Spašavamo i ugrožene biljke i životinje; spasimo, zbog nas samih, i jedinstvenu našu Vesnu Parun", apelirao je pjesnik Drago Štambuk...>>>

Danci sve manje čitaju beletristiku
U Danskoj je prošle godine zabilježen pad prodaje naslova iz područja beletristike, ali i porast prodanih naslova stručne literature...>>>

Objavljena nedavno otkrivena Kiplingova priča
Rukopis priče "Scylla i Charybdis", koja je dio sage "Stalky & Co", otkrio je arhivist koledža Haileybury and Imperial Service u Windsoru...>>>

k:kontakt


- komentare, prijedloge i primjedbe šaljite na kis@knjiga.biz
- ako pak ne biste htjeli više primati naše e-brošure, samo nam pošaljite e-mail sa subjectom "odjava" 
  i više vas nikad nećemo gnjaviti
- ako pak želite još nekom omogućiti dobivanje naše tjedne brošure to možete obaviti ovdje
 


Posjetite KIS - mjesto s kojeg kreće svaka potraga za knjigom

Na našim stranicama ćete naći:
- informaciju o knjigama koje se mogu kupiti u Hrvatskoj, uključujući i knjige koje su još u tisku
- evidenciju nakladnika prisutnih na hrvatskom tržištu
- pregled hrvatskih knjižara koje se koriste BIP katalogom
- dnevne vijesti o novim knjigama i zbivanjima u nakladništvu
- Moja.knjiga.hr - stranicu s uslugama za nakladnike, knjižare i knjižničare
- forum o knjigama i izdavaštvu
- top listu najprodavanijih knjiga u Hrvatskoj
- sve o katalogu BIP 2003